قالب وبلاگ

ریاضیات
 

سخت ترین سئوال دنیا! (عكس متحرک) 

لطفا چند لحظه صبر كنيد...


این بازیکنان را بشمارید ! حالا 12 نفر هستند یا 13 نفر ؟

اگر توانستید به سئوالات فوق جواب پیدا کنید بی شک شما جزو باهوشترین افراد دنیا هستید !
[ شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ ] [ 20:54 ] [ رضا سامي ] [ ]
[ چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۲ ] [ 12:31 ] [ رضا سامي ] [ ]

پنجم اکتبر، روز جهانی معلم را به همه ی همکاران فرهنگی و تمام دست اندرکاران امر آموزش تبریک عرض نموده و آرزوی پیروزی برای تمامی آنان دارمف امید است در راه خدمت به آینده سازان مملکت موفق باشید.

[ چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۲ ] [ 10:26 ] [ رضا سامي ] [ ]
دوست و همکار عزیز آقای قرقانی مطالبی در باره سیستم اموزشی  مدارس آلمان در خواست کرده بودند

تا جایی که بنده مطلعم نظام آموزشی همگانی آلمان شامل چهار مقطع می باشد. ابتدایی، میانه، دبیرستان و پیش دانشگاهی. آموزش ابتدايی در مدارس آلمان از شش سالگی شروع می شود و برای تمام افراد بصورت اجباری و رایگان می باشد. همچنین مدت زمان تحصیلات مقطع ابتدایی 4 سال است. در اين مدت 4 سال دانش آموزان ضمن آشنایی با محيط مدرسه ، نحوه آموزش و شرايط محل، خواندن و نوشتن را همراه با دروس ابتدايی می آموزند. پس از دوره ابتدایی، دانش آموزان، دوره ای 6 ساله را با برنامه های جديد آموزشی شروع  کنند. در پايان اين دوره، دانش آموزان بعد از 9 سال، مدرک Hauptschulabschluss يا بعد از 10 سال مدرک (Realschulabschluss ) می گيرند. سپس در دو گروه وارد مرحله پايانی دوره دبيرستان می شوند. يک گروه برای گذراندن دوره های کارآموزی وارد مدارس فنی و حرفه ای می شوند و با گذراندن Fachoberschule( و Berufsfachschule) ديپلم فنی (Fachhochschulreife) می گيرند سپس وارد بازار کار يا مدارس عالی فنی می شوند. گروه دوم در دبيرستان های( Gymnasiale Oberstufe) با گرايش های گوناگون ادامه تحصيل می دهند که پس از 13 سال، ديپلم عمومی دبيرستان (Allgemeine hochschulreife) يا Abitur می گيرند که می توانند وارد دانشگاه ها شوند.


•    تحصيلات دانشگاهي
تحصيلات دانشگاهی در آلمان در دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالي، دانشگاه های عالی آموزش هنر، مدارس عالی فني، و غيره امکان پذير است. شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی هنر داشتن ديپلم دبيرستانی سيزده ساله (Abitur) است. دارندگان ديپلم های دبيرستانی 12 ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخيص علمی (Feststellungsprüfung) که به تقاضای داوطلب يا پس از طی دوره های يک ساله Studienkolleg در کالج های مقدماتي، می توانند به دانشگاه راه يابند. انتخاب رشته دانشگاهی نيز بر اساس نوع تحصيل در اين کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گيرد.البته در دانشگاه امکان تغيير رشته ميسر است. شرط ورود به مدارس عالی فنی (Fachhochschule) برای دانش آموزانی که در نظام آموزشی آلمان تحصيل کرده اند داشتن گواهينامه پايان تحصيلات 12 ساله ديپلم (Fachhochschulreife) است. تحصيلات دانشگاهی شامل دو دوره پايه و اصلی است. دوره پايه (Diplom-Vorprüfung) حداقل 4 نيم سال طول می کشد و دوره اصلی حداقل 4 نيم سال برای مدارس عالی فنی و در دانشگاه ها حداقل 8 نيم سال است. دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کليه مراکز آموزش عالی که دولتی هستند از طرف مسوولان ايالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامين می شود.

چارت این سیستم به شکل زیر می باشد.البته  من این عکس را از روی سایت آلمانی برداشتم. اگر در وبلاگ درست باز نشد روش کلیک کنید تا کامل باز بشه.

File:Deutsches Bildungssystem-quer.svg

 

 برچسب‌ها: آلمان, مدارس آلمان, سیستم آموزشی آلمان, رضا سامی
[ یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 13:38 ] [ رضا سامي ] [ ]

آن که اندیشیدن را به من آموخت معلم است . ستوده باد نور افشانیش که چراغ راه آینده من است روزش مبارک و یادش جاویدان باد

آن که اندیشیدن را به من آموخت معلم است . ستوده باد نور افشانیش که چراغ راه آینده من است روزش مبارک و یادش جاویدان باد


برچسب‌ها: معلم, روز معلم, تبریک
[ چهارشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 13:38 ] [ رضا سامي ] [ ]
[ چهارشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 13:32 ] [ رضا سامي ] [ ]

مروری بر آثار مشهورگرافیکی موریس اشر: متفکرانه و بهت آور

ادامه مطلب را بخوانید


برچسب‌ها: اشر, نقاشی, گرافیک, ریاضی, هنر
ادامه مطلب
[ سه شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 20:39 ] [ رضا سامي ] [ ]


برچسب‌ها: اشر, ریاضی, نقاشی
[ سه شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 20:16 ] [ رضا سامي ] [ ]
[ چهارشنبه نهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 14:46 ] [ رضا سامي ] [ ]
amir mahdi-amir mohammad
[ شنبه سی ام دی ۱۳۹۱ ] [ 20:37 ] [ رضا سامي ] [ ]
در سایت زیر میتوانید به طور آنلاین انواع نمودارها را رسم کنید

در سایت زیر می توانید به صورت آنلاین خطوط و توابع مورد نظر خود را رسم کنید .

ابتدا وارد سایت شده ، راهنما را که بصورت لینک آموزش در سمت چپ بالای صفحه آمده مطالعه نمایید. و سپس به سادگی نمودارها  ، معادله خطوط  و توابع مورد نظر خود را رسم کنید. همزمان می توانید سه نمودار وبا رنگهای مختلف رسم کنید و یا  حتی از آنها مشتق و یا انتگرال بگیرید . حتماً  سر بزنید.

ورود به سایت آنلاین رسم نمودارها

http://www.mathsoft.ir/graph/index.html

[ چهارشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 0:6 ] [ رضا سامي ] [ ]
[ پنجشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۱ ] [ 0:0 ] [ رضا سامي ] [ ]
یک پارادوکس منطقی

به درستی معلوم نیست كه اولین دفعه چه كسی این پارادکس را ابداع كرد، ولی بنا به گفته‌ی کواین - قیلسوف علم مشهور - این مساله قبل از سال 1940 بر سر زبان‌ها افتاده و دهان به دهان می‌گشت و عموماً به صورت مسأله‌ای تحت عنوان شخص محكوم به مرگ مطرح می‌شد كه اكنون ما به شرح آن می‌پردازیم:


در یك روز جمعه دادگاه شخصی را به مرگ محكوم كرد. قاضی به زندانیِ محكوم گفت:

ظهریكی از روزهای هفته‌ی آینده حكم اعدام درباره‌ی تو اجرا خواهد شد، ولی ما آنروز را برای تو مشخص نخواهیم كرد و تو هرگز قبل از آن روز اطلاع پیدا نخواهی كرد و فقط شش ساعت قبل یعنی صبحِ روز اجرای حكم موضوع را به تو اطلاع خواهیم داد.

قاضیِ مذكور در همه‌ی عالم به ذكاوت و خوش‌قولی مشهور بود و همیشه دقیقاً به گفته‌ی خود عمل می‌نمود.

زندانی به همراهی وكیل مدافع خود به سلولش داخل شد و هر دو غمزده در گوشه‌ای به فكر فرو رفتند. ناگاه وكیل مدافع با لبخندی پیروزمندانه سكوت را شكست و گفت:

اجرای حكم قاضی امكان ندارد.

زندانی گفت:

من كه چیزی سردر نمی‌آورم. چرا؟

وكیل مدافع پاسخ داد:

اجازه بده تا درست برایت شرح دهم: مسلماًً آن‌ها روز جمعه نمی‌نتوانند تو را اعدام كنند. به دلیلِ اینكه اگر فرضاً بخواهند در روز جمعه‌ی آینده حكم را اجرا نمایند. در این صورت تو تمام روزهای هفته و همچنین بعدازظهر پنج‌شنبه زنده خواهی بود و چون فقط روز جمعه یعنی یك روز دیگر به مهلت باقی مانده، بعد ازظهر پنج‌شنبه برای تو مسلم خواهد شد كه فردا یعنی روز جمعه و تنها روز آخر هفته ، حكم اجرا خواهد شد. در نتیجه تو روز اجرای حكم را یك روز پیش‌تر پیش‌بینی و قبل از صبح جمعه از آن اطلاع حاصل كرده‌ای و این موضوع نقض حكم قاضی بوده و گفته‌ی او را بی‌اعتبار خواهد كرد.


زندانی گفته‌ی او را تصدیق كرد.وكیل مدافع ادامه داد:

بنابراین روز جمعه‌ی آینده از فهرستِ روزهای مهلت حذف و در آن روز حكم غیرقابل اجرا است. و اما روز پنج‌شنبه نیز نمی‌توانند تو را اعدام كنند چون در بعدازظهرِ چهارشنبه دو روز بیشتر به آخر هفته نمانده و چون روز جمعه از فهرست حذف شد ، تنها روز پنج‌شنبه آخرین روز اجرای حكم می‌باشد نتیجتاً بعدازظهر چهارشنبه تو خواهی دانست در روز پنج‌شنبه كه آخرین روز امكان اجرای حكم است، تو را اعدام خواهند كرد. اطلاع تو یك روز پیشتر از اجرای حكم مجدداً متناقض با حكم قاضی است. بنابراین پنج‌شنبه نیز حكم غیرقابل اجرا است. چهارشنبه نیز امكان اجرای حكم وجود ندارد چون جمعه و پنج‌شنبه حكم غیرقابل اجرا شد و فقط چهارشنبه آخرین روز اجرای حكم تشخیص داده شد و تو كه بعدازظهر سه‌شنبه هنوز زنده هستی، اجرای حكم روز چهارشنبه را پیش‌بینی خواهی كرد و از آن اطلاع خواهی یافت.

در این موقع كه زندانی از حالت غمزدگی بیرون آمده بود با لبخندی مسرت‌بخش گفت:

پس به هر طریق می‌توان گفت كه روز سه‌شنبه و سپس دوشنبه و بالاخره یك‌شنبه نمی‌توانند مرا اعدام كنند و فقط فردا یعنی شنبه باقی است. و اما فردا نیز اجرای حكم برای آنها غیرممكن است چون در این صورت من امروز موضوع را خواهم فهمید.


ملاحظه می‌شود از لحاظ منطقی هیچ تناقضی در حكم قاضی جهت اعدام زندانی وجود ندارد با این وجود حكمش غیرقابل اجرا است. به دلایل بالا به نظر می‌آید كه حكم قاضی باعث نقض حكم خودش شده است، اگر حكم را اجرا كند خلاف حكم خودش شده است، اگر حكم را اجرا كند خلاف حكم خود عمل كرده و اگر اجرا نكند باز هم خلاف حكم خود رفتار نموده.


روایت دیگری از این پارادکس از یك اعلامیه‌ی فرمانده‌ی نظامی گفتگو می‌كند كه در آن ذكر شده:

برای تمرین ، در یكی از شبهای هفته‌ی آینده آژیر خطر كشیده خواهد شد. شب تمرین در شش بعدازظهر همان روز به اطلاع عامه خواهد رسید و تا شش بعدازظهر كسی از شب موعود مطلع نخواهد شد.


به ظاهر چنین به نظر می رسد که خود این اعلامیه ثابت می‌كند كه تمرین هرگز انجام نخواهد گرفت. به زبان دیگر اجرای تمرین عملی نیست مگر این كه به متن اعلامیه عمل نشود.
نظرِ شما چیست؟

[ جمعه هفدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:41 ] [ رضا سامي ] [ ]
می کشم منت اگر تیر به چشمم بزنید

 

ولی ای قوم شما تیر به مشکم نزنید

 

[ جمعه سوم آذر ۱۳۹۱ ] [ 17:15 ] [ رضا سامي ] [ ]
در اینگلیش گارتن یا همون باغ انگلیسی ها

 این پارک بزرگترینپارک اروپا است

                         

                                   باغ انگلیسی ها

[ پنجشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۹۱ ] [ 1:29 ] [ رضا سامي ] [ ]

يك مجموعۀ نامتناهي از رياضيدانها وارد مشروب‌فروشي مي‌شوند. نفر اول يك گيلاس ودكا سفارش مي‌دهد، نفر دوم نصف گيلاس، نفر سوم يك چهارم گيلاس و ...

مشروب‌فروش مي‌گويد: «اوكي، فهميدم.» و بعد دو گيلاس مشروب براي همه‌شان مي‌ريزد

[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 17:48 ] [ رضا سامي ] [ ]

ملكۀ انگلستان در بازديد از موزۀ تاريخ طبيعي لندن، اسكلت يك دايناسور تيركس رو مي‌بينه و از راهنما سؤال مي‌كنه كه قدمت اين اسكلت چقدره.

راهنما جواب ميده: 60 ميليون و 2 سال و 4 ماه و 18 روز.

ملكه با تعجب سوال ميكنه كه چجوري عمر اسكلت با اين دقت تعيين شده.

راهنما جواب ميده: من 2 سال و 4 ماه و 18 روز قبل اينجا استخدام شدم و اون وقت گفتند كه عمر اين اسكلت 60 ميليون سال بوده.

[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 17:47 ] [ رضا سامي ] [ ]

پیشکسوت‌ترین استاد ریاضی ایران
دکتر ابوالقاسم غفاری

 

پروفسور ابوالقاسم غفاری متولد 1286 هجری شمسی مصادف با 1907 میلادی در محلۀ میدان بهارستان تهران است. وی مسن‌ترین و پیشکسوت‌ترین استاد معاصر ایرانی در زمینۀ ریاضیات، فیزیک و صنایع فضایی است که هم اکنون در سن 103 سالگی به سر برده و ساکن آمریکا است

بقیه در ادامه مطلب....ادامه مطلب
[ دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 21:34 ] [ رضا سامي ] [ ]
 

درزیر دفترچه های عمومی واختصاصی کنکور۹۱ رشته ریاضی رادریافت کنید


 

کنکور ریاضی 91 - دفترچه عمومی
کنکور ریاضی 91 - دفترچه اختصاصی

تاریخ درج:8 تیر 1391منبع: سایت سازمان سنجش

 

[ دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 21:20 ] [ رضا سامي ] [ ]
کاش بودیم آن زمان کاری کنیم
از تو و طفلان تو یاری کنیم
کاش ما هم کربلایی می شدیم
در رکاب تو فدایی می شدیم

السلام علیک یا ابا عبدالله
[ شنبه بیستم آبان ۱۳۹۱ ] [ 20:49 ] [ رضا سامي ] [ ]
کاش بودیم آن زمان کاری کنیم


از تو و طفلان تو یاری کنیم


کاش ما هم کربلایی می شدیم

در رکاب تو فدایی می شدیم


السلام علیک یا ابا عبدالله

 پیشاپیش محرم حسینی  بر عاشقان سرور وسالار شهیدان تسلیت باد

[ شنبه بیستم آبان ۱۳۹۱ ] [ 20:49 ] [ رضا سامي ] [ ]
سلام خدمت دوستان وهمکاران

من الان یک هفته هست که در مونیخ ساکن شدم.خوشحال میشم دوستان وهمکاران  یادی از من بکنند با یک ایمیل.ممنون

[ یکشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 1:40 ] [ رضا سامي ] [ ]
میپل نرم افزار بسیار قدرتمندی برای انواع مختلف محاسبات ریاضی از مقدماتی تا پیشرفته است. Maple 14 قادر است کلیه محاسبات ریاضی را از اعمال چهارگانه، توان و ریشه گرفتن، محاسبه فاکتوریل اعداد، محاسبات ساده و پیشرفته مثلثاتی و لگاریتمی و غیره گرفته تا محاسبه حد، مشتق و انتگرال توابع، رسم توابع دو بعدی و سه بعدی، انواع محاسبات ماتریسی و حل معادلات معمولی و دیفرانسیلی انجام دهد. بنابراین دانش آموزان و دانشجویان برای درک مفاهیم علمی و ریاضیدانان حرفه ای و مهندسین برای کارهای تحقیقی و کاربردی می توانند از آن استفاده کنند.
لازم به ذکر است که این
نرم افزار به وسیله گروه تحقیقاتی دانشگاههای "واترلو" و "درکسل" و نیز موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس در زوریخ در دهه ۱۹۸۰ میلادی توسعه یافت.
Maple یک مفسر، برای زبان برنامه نویسی پویا است، به طور معمول،عبارات جبری و عبارات منطق در حافظه کامپیوتر، ذخیره می شوند و پس از آن بوسیله این نرم افزار پردازش شده و حل میگردند. از این نرم افزار در حل مسایل مختلف ریاضی از قبیل هندسه، حساب و … استفاده می شود.
کاربران می‌توانند ریاضیات را با علائم تجاری در آن وارد کنند. واسط کاربری نیز می‌تواند توسط کاربر درست شود. میپل یک زبان برنامه نویسی مرکب از زبان های دستوری و زبان های پویا است. همچنین واسطهایی برای کار با دیگر زبان ها مثل C ,Fortran,Java,Matlab,Visual Basic وجود دارند.
یکی از دوستان لینک دانلود میپل ۱۳ را خواسته بود لینک های ورژن۱۴ را که بمراتب از ورژن ۱۳ بهتر است در زیر دریافت کنید
Maple 14
حجم نسخه 32 بیتی: 383 مگابایت
لینکهای دانلود پارتهای مختلف  Maplesoft Maple 14 Windows, 32-bit
[ جمعه چهاردهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 16:35 ] [ رضا سامي ] [ ]

با عرض سلام به همه دوستان ریاضی دوست
امروز قصد دارم تا نرم افزاری بسیار مفید و کاربردی را به شما معرفی کنم که البته در زمینه آموزش ریاضی می تواند بسیار مفید باشد. توضیحات مخثصری از سایت تیم طراح این نرم افزار که از دانشگاه سالزبورگ اتریش و  به سرپرستی مارکوس هوهن وارتر می باشد را برای شما ترجمه کرده ام...

GeoGebra نرم افزاری ریاضیاتی پویا و حرکتیست که مباحث جبر، حساب و هندسه را با هم مرتبط می کند و برای یادگیری و تدریس ریاضیات در مدارس توسط مارکوس هوهن وارتر طراحی و ایجاد گردیده است.نسخه فعلی GeoGebra که نسخه ۴.۰ میباشد با وجود تفاوت های جزئی با تمام نسخه های پیشین این نرم افزار سازگار است.
تصویری از محیط نرم افزار را می توانید در زیر مشاهده کنید:


دو نمونه از اشکال ایجاد شده در محیط این نرم افزار را می توانید در زیر مشاهده کنید:

۱) حرکت زوایای هشت ضلعی

۲) بسط مکعب

این نرم افزار بسیار مفید و کاربردی را از لینک اختصاصی زیر دریافت کنید:

http://www.4shared.com/file/yP07_6yy/GeoGebra_3_2-jabrist88blogfaco.html

برای مشاهده زاهنمای نصب و سایر اطلاعات بیشتر می توانید به سایت نرم افزار به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://www.geogebra.org/cms/

[ دوشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۱ ] [ 13:36 ] [ رضا سامي ] [ ]

از صمیم قلب متاسفم

ضمن عرض تسلیت به تمامی آذربایجانی های عزیز که دچار مصیببزرگ ناشی از زلزله  شده اند ، برایتان آرزوی سلامتی و زندگی همراه با  موفقیت روز افزون می کنم.خدا تمام عزیزانمان که دچار حادثه شده اند و دست از دنیا کوتاه کردند را بیامرزد و با ائمه اطهار محشور کند.برایتان دعا میکنم و از خداوند متعال برای شما هموطنان عزیز خواستار صبر هستم.نگران نباشید همه ملت  بسیج شده و آماده کمک به شما عزیزان هستند

[ دوشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۱ ] [ 13:32 ] [ رضا سامي ] [ ]

تا به حال عکس این دانشمند جوان و نابغه کشور را دیده اید؟
جوانی که با همه درد ها و مشکلات جسمانی تا آخرین لحظات زندگی خود دست از کسب علم و دانش برنداشت و مدال های افتخار را یکی پس از دیگری به گردن آویخت...


AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان


محمد شیرعلی شهرضا که از دانشجویان ممتاز دانشگاه صنعتی شریف و متولد سال 1365 بود دانشجوی نابغه دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف که دانشجوی نمونه کشوری سال 86، دارنده رتبه اول جشنواره جوان خوارزمی در سال 85 و پژوهشگر ممتاز انجمن رمز ایران بود. در طول دوره کارشناسی خود موفق به ارایه 80 مقاله علمی در کنفرانس‌های بین‌المللی شد و 13 مقاله چاپ شده در مجلات معتبر علمی پژوهشی داشت و یک اختراع ثبت شده نیز از خود به جا گذاشت. او در سال 1385 به عنوان پژوهشگر جوان ممتاز انجمن رمز ایران در مقطع کارشناسی برگزیده شد و در دومین کنفرانس بین‌المللی ایکتا 2006 (ICTTA 2006) به عنوان جوان‌ترین محقق انتخاب شد و همچنین در یازهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن کامپیوتر ایران (CSICC2006) به عنوان جوان‌ترین محقق برگزیده شد. این دانشجوی فقید یک کتاب به عنوان «آموزش الگوریتم‌ها» تألیف کرد و همچنین 2 بخش برای دایره المعارف Encyclopedia of Mobile Computing &commerce و کتاب Handbook of on secure Multimedia Distribution را نوشته است. زمینه‌های تحقیقاتی مورد علاقه وی نهان‌نگاری اطلاعات، برنامه‌نویسی تلفن همراه و سیستم‌های تفکیک کاربران انسانی از ماشین بود.
وی چندی پیش بر اثر ناراحتی ستون فقرات درگذشت

[ پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 22:50 ] [ رضا سامي ] [ ]
تعریف : عدد طبیعی n یک عدد روندا در مبنای B (عدد طبیعی) نامیده می‌شود اگر حاصل‌ضرب ارقام n در مبنای B مساوی B برابر مجموع عوامل اول n باشد . نتیجه‌ی فوری از تعریف این است که اگر n در مبنای B روندا باشد ، تمامی ارقام n در مبنای B غیر صفرند .

 بقیه در ادامه مطلب.....


ادامه مطلب
[ دوشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 11:22 ] [ رضا سامي ] [ ]
"۳۸۱۶۵۴۷۲۹"  این عدد نه رقمی را خوب نگاه کنید ، عدد جالبی است چرا که : در این عدد  کلیه‌ی ارقام از یک تا نه فقط یک بار آمده است . و خاصیت این است که : اگر از سمت چپ به راست در نظر بگیریم ،  دو رقم اول آن بر۲  و  سه رقم اول آن بر ۳  و  چهار رقم اول آن به عدد ۴  و  پنج رقم اول آن به عدد ۵  و .... بالاخره  نه رقم آن به عدد ۹  قابل قسمت است .
 خاصیت دیگر آن این است که : اگر رقم یک را حذف کنیم ، جمع هر دو رقم آن از چپ به راست برابر ۱۱ است . 

 منبع:نشریه‌علمی‌بامداد

[ دوشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 11:21 ] [ رضا سامي ] [ ]
 
سایت PDFSB سرویس آنلاین و رایگانی است که توسط آن می‌توانید کتاب مورد نظر خود در هر زبان جستجو کرده و با لینک مستقیم دانلود کنید. در حال حاضر بیش از ۷۳۰۰۰۰۰ کتاب در این مرجع جستجو و جمع آوری شده که در بین آنها کتاب‌های فارسی نیز قابل دانلود می‌باشد. تعداد کتاب‌های قابل دانلود درحال زیاد شدن هست.  
[ دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۰ ] [ 9:30 ] [ رضا سامي ] [ ]
[ دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۰ ] [ 9:25 ] [ رضا سامي ] [ ]

کاربرد عدد پی توسط مهندسان هخامنشی

مهندسان هخامنشي راز استفاده از عدد پي (14/3) را دو هزار و ۵۰۰ سال پيش کشف کرده بودند. آنها در ساخت سازه‌هاي سنگي و ستون‌هاي مجموعه تخت جمشيد که داراي اشکال مخروطي است، از اين عدد استفاده مي ‌کردند. عدد پي (14/3) در علم رياضيات از مجموعه اعداد طبيعي محسوب مي شود. اين عدد از تقسيم محيط دايره بر قطر آن به دست مي آيد کشف عدد پي جزء مهم ترين کشفيات در رياضيات است. کارشناسان رياضي هنوز نتوانسته‌اند زمان مشخصي براي شروع استفاده از اين عدد پيش‌بيني کنند. عده زيادي، مصريان و برخي ديگر يونانيان باستان را کاشفان اين عدد مي ‌دانستند اما بررسي ‌هاي جديد نشان مي ‌دهد هخامنشيان هم با اين عدد آشنا بودند. «عبدالعظيم شاه کرمي» متخصص سازه و ژئوفيزيک و مسئول بررسي ‌هاي مهندسي در مجموعه تخت جمشيد در اين باره، گفت: «بررسي هاي کارشناسي که روي سازه‌هاي تخت جمشيد به ويژه روي ستون هاي تخت جمشيد و اشکال مخروطي انجام گرفته؛ نشان مي دهد که هخامنشيان دو هزار و ۵۰۰ سال پيش از دانشمندان رياضيدان استفاده مي کردند که به خوبي با رياضيات محض و مهندسي آشنا بودند. آنان براي ساخت حجم هاي مخروطي راز عدد پي را شناسايي کرده بودند» دقت و ظرافت در ساخت ستون هاي دايره اي تخت جمشيد نشان مي دهد که مهندسان اين سازه عدد پي را تا چندين رقم اعشار محاسبه کرده بودند. شاه کرمي در اين باره گفت: «مهندسان هخامنشي ابتدا مقاطع دايره اي را به چندين بخش مساوي تقسيم مي کردند. سپس در داخل هر قسمت تقسيم شده، هلالي معکوس را رسم مي ‌کردند اين کار آنها را قادر مي ‌ساخت که مقاطع بسيار دقيق ستونهاي دايره‌اي را به دست بياورند. محاسبات اخير، مهندسان سازه تخت جمشيد را در محاسبه ارتفاع ستون‌ها، نحوه ساخت آنها، فشاري که بايد ستون‌ها تحمل کنند و توزيع تنش در مقاطع ستون ها ياري مي کرد.

[ چهارشنبه پنجم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 1:25 ] [ رضا سامي ] [ ]
همه علاقمندان به ریاضی ،دبیران و استادان و دانش آموزان توصیه می کنم که کتاب را حتماً دانلود کنید . این کتاب در نوع خودش بی نظیر است.این کتاب در قالب WinDjView است که دوستان گرامی می توانند این نرم افزار را اینجا دانلود کنند.

لینک دانلود کتاب

 

لینک دوم دانلود

[ چهارشنبه پنجم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 0:23 ] [ رضا سامي ] [ ]
[ دوشنبه دوازدهم دی ۱۳۹۰ ] [ 10:21 ] [ رضا سامي ] [ ]
به دلیل اینکه ذهن انسان تصاویر را بهتر به خاطر می سپارد یکی از راه های مهم یادگیری لغات استفاده از تصاویر است.سایتwww.languageguide.org مجموعه بزرگی از لغات انگلیسی(و دیگر زبانها) را با تصاویر انها در اختیار زبان اموز می گذارد. با مراجعه به سایت از آن استفاده کنید
[ دوشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 11:24 ] [ رضا سامي ] [ ]
[ یکشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 11:52 ] [ رضا سامي ] [ ]
مقالات ریاضی

نسخه آمریکایی یوسف و زیلخا Close
تبلیغات در بلاگ اسکای
 

 

 

 

Contents

 

The resources listed here have been divided into different categories. Please make your selection from the following:

General Mathematics Web Sites in the USA

Go back to Contents

General Mathematics Web Sites outside the USA

These entries are listed in alphabetical order of names of the countries. Go back to Contents

Pure Mathematics, History of Mathematics and Biographies

Go back to Contents

Applied Mathematics, Computational Mathematics and Mathematical Physics

Go back to Contents

Math Teaching, Math Education and Math Student Servers

In addtion to the following, you will find material for teaching and education under the Mathematics Software, Books and Publications section of this page. Go back to Contents

Statistics, Probability and Related Fields

Go back to Contents

Mathematics References, Utilities and FAQ's

Go back to Contents

Mathematics Discussion Groups

Go back to Contents

Mathematics Newsletters and Announcements

Go back to Contents

Mathematics Newsgroups

Go back to Contents

Mathematics Software, Programs, Graphers and Calculators

Go back to Contents

Mathematics Books and Publications

NOTE: You may search selected libraries or visit web sites of book publishers by linking to our library search / book publishers page .

Go back to Contents


Mathematics Journals and Preprints

Go back to Contents

Mathematical Art, Graphics,VRML and Cryptography

Go back to Contents

College and Pre-College Mathematics -- Activities, Help and Software

Go back to Contents

Miscellaneous Web Pages related to Mathematics

[ چهارشنبه دوم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 19:56 ] [ رضا سامي ] [ ]

  

 

جهت دانلود دفترچه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی سال 1387 بر روی لینکهای زیر کلیک کنید

 

دانلود دفترچه سوالات تخصصی کنکور کاردانی به کارشناسی علمی کاربردی 1387 ( رشته کامپیوتر )

 

دانلود دفترچه سوالات عمومی کنکور کاردانی به کارشناسی علمی کاربردی 1387 ( کلیه رشته ها )

 

جهت بحث و تبادل نظر پیرامون این کنکور بر روی لینک زیر کلیک کنید

 

بحث و تبادل نظر پیرامون کنکور کاردانی به کارشناسی

 

[ سه شنبه یکم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 19:57 ] [ رضا سامي ] [ ]

بارم بندی هندسه (1)

فصل

بخش

پاياني نوبت اول

پاياني نوبت دوم

شهريور

اول

1-1

5/3

5/2

5/3

1-2

1-3

1-4

5/3

1-5

1-6

3

5/1

1-7

دوم

2-1

4

5/2

2

2-2

5/4

3

سوم

3-1

5/1

-

2

3-2

-

2

3-3

-

3

5/3

3-4

-

3-5

-

5/2

3-6

-

چهارم

4-1

-

2

5/1

4-2

-

4-3

-

3

5/1

4-4

-

4-5

-

5/2

5/1

4-6

-

جمع

 

20

20

20

 

بارم بندي آمار و مدل سازي

فصل

پاياني نوبت اول

پاياني نوبت دوم

شهريور

اول

2

-

2

دوم

5

1

2

سوم

2

-

2

چهارم

4

2

3

پنجم

7

2

3

ششم

-

5/4

4

هفتم

-

5/4

4

هشتم

-

اين فصل اختياري مي باشد .

-

-

پروژه كتبي 6 نمره

-

جمع

20

20

20

 

  بارم بندي حسابان

فصل

نوبت اول

نوبت دوم و شهريور

اول

11

5

دوم

9

5

سوم

-

75/1

چهارم

-

5/2

پنجم

-

5/4

ششم

-

25/1

جمع

20

20

 

بارم بندي هندسه (2)

فصل

نوبت اول

نوبت دوم و شهريور

اول

12

5

دوم (تا صفحه74 ، رابطه طولي در دايره)

8

5

 دوم (ازصفحه74 ، رابطه طولي در دايره تا آخرفصل)

-

سوم

-

5

چهارم

-

5

جمع

20

20

بارم بندي رياضيات ( 2)

فصل

بخش

پاياني نوبت اول

پاياني نوبت دوم

شهريور

اول

اول

4

5/1

5/2

دوم

5/1

دوم

اول

5

1

3

دوم

5/1

سوم

اول

4

5/1

5/2

دوم

2

چهارم

اول

1

1

2

دوم

1

سوم

-

5/1

پنجم

اول

-

75/0

5/2

دوم

-

5/1

سوم

-

5/1

ششم

 

-

5/3

5/2

هفتم

 

-

3

5/2

هشتم

اول

-

75/1

5/2

دوم

-

5/1

جمع

 

20

20

20

 

 

بارم بندي رياضيات (3 ) علوم تجربي

فصل

نوبت اول

نوبت دوم و شهريور

اول

9

4

دوم (تا پايان صفحه68)

11

9

دوم (از صفحه 69تا آخرفصل)

-

سوم

-

3

چهارم

-

4

جمع

20

20

 

 

بارم بندي رياضيات ويژه علوم انساني

فصل

نوبت اول

نوبت دوم

شهريور

اول

5/13

5/3

5/7

دوم (تا پايان مسائل صفحه67)

5/6

5/1

5/7

 دوم (از صفحه 67تا آخرفصل)

-

7

سوم

-

8

5

جمع

20

20

20

 

 

بارم بندي جبر و احتمال

فصل

نوبت اول

نوبت دوم و شهريور

اول

10

5/5

دوم(تابخش2ـ8 در صفحه67)

10

5/5

دوم(ازبخش2ـ8 درصفحه67 تا آخرفصل)

ـ

سوم

-

2

چهارم

-

7

جمع

20

20

 

 


منبع : سایت گروه برنامه ریزی و هماهنگی دوره متوسطه و پیش دانشگاهی وزارت آموزش و پرورش
[ سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۸۷ ] [ 16:55 ] [ رضا سامي ] [ ]
قابل توجه همکاران محترم، بویژه دبیران محترمی که در سال جاری درس ریاضی سال اول را تدریس می نمایند، راهنمای تدریس فصل اول کتاب جدید ریاضی 1 (چاپ ۱۳۸۷) را از پیوندهای زیر دریافت کنید:

پیوند اصلی: http://math-dept.talif.sch.ir/opinion/chapter1-teacher.pdf

پیوند کمکی: http://riaziaat.persiangig.com/Riazi1/chapter1-teacher.pdf

همچنین آخرین اطلاعات درباره کتاب جدید ریاضی ۱ را از نشانی زیر دریافت نمایید

http://math-dept.talif.sch.ir/index.php?page_id=119

به آگاهی همکاران محترم می رسانیم که جهت رفع اشکالات چاپی کتاب ریاضیات سال اول دبیرستان فایل زیر را دریافت نموده و نسبت به اصلاح کتاب اقدام نمایند.

پیوند اصلی: http://math-dept.talif.sch.ir/opinion/eshkalat.pdf

 پیوند کمکی: http://riaziaat.persiangig.com/Riazi1/eshkalat%20riazi1.pdf

همکاران گرامی راهنمای تدریس فصل دوم و سوم کتاب جدید ریاضیات اول دبیرستان را از پیوندهای زیر دریافت نمایید. ( فایلها بصورت PDF می باشند)

لینک اصلی:  راهنماي تدريس فصل دوم كتاب رياضي 1

لینک دوم: http://riazi.gh.googlepages.com/chapter2-teacher.pdf

لینک اصلی:  راهنماي تدريس فصل سوم كتاب رياضي 1

لینک دوم: http://riazi.gh.googlepages.com/chapter3-teacher.pdf

منبع:گروه رياضي دفتر برنامه ريزي و تاليف كتب درسي

فایل راهنمای تدریس فصل چهارم کتاب ریاضیات سال اول را از پیوندهای زیر دریافت نمایید.

لینک اول: راهنماي تدريس فصل چهارم كتاب رياضي 1

لینک دوم: http://riazi.gh.googlepages.com/chapter4-teacher.pdf

منتظر نظرات و راهنمایی های همکاران محترم هستیم

[ سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۸۷ ] [ 16:54 ] [ رضا سامي ] [ ]

بارم درس رياضیات 1  سال تحصيلي 88-1387

فصل

عناوين

پاياني نوبت اول

پاياني نوبت دوم

شهريور

اول

از اعداد طبيعی تا پايان اعداد اعشاری

5/1

1

2

اعداد حقيقی- تقريب های اعشاری اعداد حقيقی

1

نمادها و زبان رياضی

5/1

دوم

از ابتدای فصل تا پايان تفاضل مجموعه ها

5/1

-

5/1

مجموعه های متناهی و نامتناهی مشخص کردن مجموعه ها

5/1

-

سوم

توان رسانی وقواعدآن

5/1

1

2

نمادعلمی

5/0

ريشه گيری

5/1

چهارم

تفريق و قرينة اعداد- تقسيم و معکوس اعداد

5/0

2

3

عبارت های جبری

5/2

اتحادها و تجزيه

3

پنجم

معادله

1

1

75/1

رابطة خطی

5/2

از شيب تا پايان خط های عمود برهم

-

5/2

25/2

دستگاه معادلات خطی دو مجهولی- فاصلة دونقطه

-

5/1

ششم

نسبت های مثلثاتی

-

3

2

هفتم

ازابتدای فصل تا پايان ساده کردن عبارت های گويا

-

5/1

2

از ابتدای تقسيم چندجمله ای ها تا پايان فصل

-

5/1

هشتم

معادلات درجة دوم وحل آن ها

-

3

2

نهم

نامعادلات درجة اول

-

2

5/1

جمع

20

20

20

 منبع : سایت گروه برنامه ریزی و هماهنگی دوره متوسطه و پیش دانشگاهی وزارت آموزش و پرورش

[ سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۸۷ ] [ 16:49 ] [ رضا سامي ] [ ]
جدول برنامه‌ی امتحانات نهایی سال سوم متوسطه - خرداد 1387

(برای دریافت فایل‌های مربوط به سؤالات و پاسخ آزمون‌ها، 5 ساعت بعد از اتمام هر آزمون از طریق همین جدول به لینك سؤالات و پاسخ امتحانات نهایی مربوط به رشته‌ی خود مراجعه نمایید)
رشته
سوالات و پاسخ امتحانات نهایی رشته نظری خرداد 1387 برنامه امتحانی رشته نظری خرداد 1387
ریاضی و فیزیک علوم تجربی ادبیات و علوم انسانی علوم و معارف اسلامی
نظری
سوالات و پاسخ امتحانات نهایی رشته حرفه‌ای خرداد 1387 برنامه امتحانی رشته حرفه‌ای خرداد 1387
حسابداری بازرگانی مدیریت خانواده صنایع غذایی گرافیک
نقشه کشی معماری طراحی و دوخت کامپیوتر تربیت بدنی
كودكیاری پشتیبانی صحنه سینما مرمت آثار فرهنگی
حرفه‌ای
سوالات و پاسخ امتحانات نهایی رشته فنی خرداد 1387 برنامه امتحانی رشته فنی خرداد 1387
الکترونیک و مخابرات دریایی الکترونیک صنایع فلزی ساخت و تولید
صنایع چوب و کاغذ الكتروتكنیك تاسیسات نقشه کشی عمومی
صنایع نساجی سرامیک صنایع شیمیایی متالورژی
ناوبری نقشه برداری معدن چاپ
ساختمان مکانیک خودرو مکانیک موتورهای دریایی
فنی

آرشیو سؤالات و پاسخنامه‌ی امتحانات نهایی سال سوم متوسطه - خرداد 1385 و خرداد 1386 رشته
آرشیو سوالات رشته نظری خرداد 1386 آرشیو سوالات رشته نظری خرداد 1385
ریاضی و فیزیک علوم تجربی ادبیات و علوم انسانی علوم و معارف اسلامی
نظری
آرشیو سوالات رشته حرفه‌ای خرداد 1386 آرشیو سوالات رشته حرفه‌ای خرداد 1385
حسابداری بازرگانی مدیریت خانواده صنایع غذایی گرافیک
نقشه کشی معماری طراحی و دوخت کامپیوتر تربیت بدنی
حرفه‌ای
آرشیو سوالات رشته فنی خرداد 1386 آرشیو سوالات رشته فنی خرداد 1385
الکترونیک و مخابرات دریایی الکترونیک صنایع فلزی ساخت و تولید
صنایع چوب و کاغذ ساخت و تولید تاسیسات نقشه کشی عمومی
صنایع نساجی سرامیک صنایع شیمیایی متالورژی
ناوبری نقشه برداری معدن چاپ
الکتروتکنیک ساختمان مکانیک خودرو مکانیک موتورهای دریایی
[ جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ ] [ 17:28 ] [ رضا سامي ] [ ]
داوطلبان گرامي فايلهاي دفترچه با فرمت pdf مي باشد و بايد براي مشاهده آن از نرم افزار Acrobat Reader استفاده نماييد (داوطلبان می توانند در صورت تمایل با کلیک سمت راست بر روی دفترچه مورد نظر خود و انتخاب Save Target As فایل را بر روی دستگاه خود ذخیره نموده و با نرم افزار Acrobat Readerاز آن استفاده نمایند )
دفترچه اختصاصي دفترچه عمومي
 • سئوالات گروه آزمايشي رياضي و فني سال 1387
 • کليد سئوالات گروه آزمايشي رياضي و فني سال 1387 - ( پاسخنامه دفترچه سوالات عمومي ):::::::(پاسخنامه دفترچه سوالات اختصاصي )
 • دفترچه اختصاصي شماره دو دفترچه اختصاصي شماره یک دفترچه عمومي
 • سئوالات گروه آزمايشي هنر سال 1387
 • کليد سئوالات گروه آزمايشي هنر سال 1387
 • دفترچه اختصاصي شماره دو دفترچه اختصاصي شماره یک دفترچه عمومي
 • سئوالات گروه آزمايشي علوم تجربي سال 1387
 • کليد سئوالات گروه آزمايشي علوم تجربي سال 1387 - ( پاسخنامه دفترچه سوالات عمومي ):::::::(پاسخنامه دفترچه سوالات اختصاصي )
 • دفترچه اختصاصي دفترچه عمومي
 • سئوالات گروه آزمايشي زبان سال 1387 
 • کليد اوليه سئوالات گروه آزمايشي زبان سال 1387
 • دفترچه اختصاصي شماره سه دفترچه اختصاصي شماره دو دفترچه اختصاصي شماره یک دفترچه عمومي
 • سئوالات گروه آزمايشي علوم انساني سال 1387
 • کليد سئوالات گروه آزمايشي علوم انساني سال 1387 - ( پاسخنامه دفترچه سوالات عمومي ):::::::(پاسخنامه دفترچه سوالات اختصاصي )
 • [ دوشنبه هفدهم تیر ۱۳۸۷ ] [ 23:20 ] [ رضا سامي ] [ ]

  قابل توجه سمیرمی ها

  آموزش ریاضیات با جدید ترین و راحتترین شیوه در محل آموزشگاه

  با توجه به اینکه دراستان اصفهان سمیرم از دو شهری است که دارای بالاترین درجه هوشی هستند

  این آموزشگاه سعی بر استفاده از پتانسیل ها داشته و این استعداد ها را هر چه بیشتر بارور سازد

  لذا این آموزشگاه سعی بر مفهومی کردن دانش آموزان در دروس خود و برداشتن

  بزرگترین گام برای کنکور را دارد

  امروز بر هیچ کسی پوشیده نیست که شرایط و سوالات کنکور با سالهای قبل ( از ۸۰ به قبل )

  به کلی تفاوت کرده و صرفا با حفظ بودن چند فرمول عجیب غریب

  نمیتوان به سوالات پاسخ داد . چون در سالهای مذکور مکان فرمول ها

  به روشنی آشکار بود ولی امروز نه...

  امروز درس را واقعا باید فهمید

  و این سعی ماست

  با آرزوی کسب توفیق

   

      

   

  [ سه شنبه یازدهم تیر ۱۳۸۷ ] [ 23:16 ] [ رضا سامي ] [ ]
   

  این زیرم تو تا آدرس هاستینگ رایگان وبسایت توپ گذاشتم

  www.freeweb7.com

  www.gigacities.net


   

  [ جمعه بیست و چهارم خرداد ۱۳۸۷ ] [ 22:44 ] [ رضا سامي ] [ ]

  آموزش میپل

  جلسه اول: آشنایی با محیط کار
   


  محیط کار میپل یا worksheet را باکلیک بر اینجا  یا اینجا ملاحظه فرمایید.

  به عنوان دو دستور مقدماتی، روش محاسبه  2+3  و رسم ساده تابع (sin(x را در فاصله  0436.1 مرور می کنیم:

   - ابتدا 2+3 را به همراه  ;  روبروی پرامت <] تایپ کنید و کلید Enter را فشار
     دهید. جواب به صورت آبی رنگ در وسط بلوک ظاهر می شود. نتیجه کار را با کلیک
     بر اینجا یا اینجا ملاحظه فرمایید.

   - برای رسم تابع (sin(x در فاصله مذکور، دستور زیر را روبروی پرامت <] تایپ کنید و
     کلیدEnter را فشار دهید:

   plot(sin(x),x=0..2*Pi);

    برای دیدن نتیجه کار،اینجا یا اینجا را کلیک کنید. 

   
  توجه کنید که در میپل، مجموعه ای از دستورات وجود دارند که به نوعی با یکدیگر مربوطند. برای اجرای این دستورات باید «بسته» یا «زیر بسته» حاوی این دستورات را بارگذاری کنیم. به طور مثال برای رسم بیضی 0437 باید قبلاْ بسته withplots بارگذاری شده باشد و بدون آن، دستور  implicitplot  اجرا نمی شود. با کلیک بر اینجا یا اینجا نتیجه این دستور را ببینید.  برای دیدن ادامه مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید تا بقیه آموزش ها رو هم ببینید


  ادامه مطلب
  [ سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ 19:43 ] [ رضا سامي ] [ ]

  اینبار مدل بسیار راحتر و کاملتر

  منبع: www.p30download.com
  نرم افزار MAPLE برای حل مسائل ریاضی است که اولین بار در سال ۱۹۸۱برای انجام مجموعه ای از محاسبات در دانشگاه waterllo طراحی شد. در سال ۱۹۸۸، این نرم افزار توسعه داده شد و به توسط یک کمپانی کانادایی مستقر در دانشگاه به بازار تجاری کامپیوتر عرضه شد. فروش و عرضه این نرم افزار به بازار سود زیادی را نصیب، صاحبان شرکت کرد. این نرم افزار ابزاری قدرتمند در انجام محاسبات ریاضی و مهندسی می باشد.

  MAPLE یک مفسر، برای زبان برنامه نویسی پویا است، به طور معمول، عبارات جبری و عبارات منطق در حافظه کامپیوتر، ذخیره می شوند و پس از آن بوسیله این نرم افزار پردازش شده و حل میگردند. از این نرم افزار در حل مسایل مختلف ریاضی از قبیل هندسه، حساب و … استفاده می شود.
  وقتی MAPLE بار می شود (اجرا می گردد) فقط هسته که پایه و اساس سیستم MAPLE و شامل دستورات بنیادی و اولیه می باشد را به حافظه منتقل می کند. هسته از کدهایی به زبان C تشکیل شده که تقریبا ۱۰ درصد کل سیستم MAPLE را در بر می گیرد. به منظور سرعت و کارایی بیشتر هسته کوچک نگه داشته شده است. 90 درصد بقیه به زبانMAPLE نوشته شده است که در کتابخانه های MAPLE قرار دارد. امروزه بیشتر الگوریتم‌ها توسط رایانه اجرا می‌شوند نرم افزارهایی برای اجرای محاسبات ریاضی طراحی شده اند. از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آنها می‌توان به نرم افزارهایی زیر اشاره کرد:

  - MAPLE  
  - Mathematica
  - GNU Octave
  - Matlab
  - Scilab
  - زبان برنامه‌نویسی IDL
  - زبان برنامه‌نویسی R

  اما در این میان نرم‌افزارMAPLE یا سامانه رایانه‌ای جبری MAPLE یکی از نرم‌افزارهای مشهور ریاضی است. نام آن به معنی درخت افرا (درختی شبیه چنار) است که عکس برگ آن بر پرچم کانادا وجود دارد. دلیل این نام‌گذاری نوشته ‌شدن این نرم‌افزار در دانشگاه‌های کانادا خصوصاً دانشگاه واترلو ‌است. MAPLE نرم‌افزاری بسیار قوی در زمینه ریاضی است که کار عملی ۱۰۰ دانشجو بوده است. ولی به وسیله ی مایکروسافت منتشر شده است.
  از خصوصیات نرم افزار MAPLE طراحی الگوریتم های ریاضی و به نوعی برنامه نویسی ریاضیات است. و اما الگوریتم، مجموعه‌ای متناهی از دستورالعمل‌ هاست که به صورت دقیق و بدون ابهام بیان شده‌اند و اگر به ترتیب خاصی اجرا شوند، مسئله حل می‌شود. به عبارت دیگر، الگوریتم روشی گام به گام است که برای حل مسئله به کار می‌رود. این خصوصیت در نرم افزار MAPLE ۱۱ گنجانده شده است.

  منبع: www.p30download.com

  از دیگر خصوصیات این نرم افزار راهنمای بسیار قوی آن است که کار کردن با این نرم‌افزار را بسیار راحت می‌کند. جدیدترین نگارش این نرم‌افزار نگارش ۱۱ آن است که در تمام زمینه‌های ریاضی از جمله:

  - جبر خطی
  - ریاضیات گسسته
  - حسابان
  - محاسبات علمی
  - فیزیک محاسباتی
  - جبر خطی عددی
  - دینامیک محاسباتی سیالات
  - مشتق‌گیری عددی
  - انتگرال‌گیری عددی
  - رسم نمودار های اعم از متحرک و ثابت
  - و …
  حتی ریاضیات مقدماتی برای دانش‌آموزان دبیرستانی می‌تواند مفید واقع شود.


  قیمت: 1895.0 دلار آمریکا


  :sr پسورد: www.p30download.com

  :dl داونلود Maple 11.0 Pro  - سرور راپید شیر
  داونلود - 156 مگابایت (بخش اول) | دوم
   داونلود Maple 11.0 Pro  - سرور پی سی داونلود

   داونلود  - 156 مگابایت (بخش اول) | دوم

  سایت سازنده

  [ سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ 19:38 ] [ رضا سامي ] [ ]
  توضیحات کلی پیرامون نرم افزار میپل-MAPLE :

  میپل نرم افزار بسیار قدرتمندی برای انواع مختلف محاسبات ریاضی از مقدماتی تا پیشرفته است. میپل قادر است کلیه محاسبات ریاضی را از اعمال چهارگانه، توان و ریشه گرفتن، محاسبه فاکتوریل اعداد، محاسبات ساده و پیشرفته مثلثاتی و لگاریتمی و غیره گرفته تا محاسبه حد، مشتق و انتگرال توابع، رسم توابع دو بعدی و سه بعدی، انواع محاسبات ماتریسی و حل معادلات معمولی و دیفرانسیلی انجام دهد. بنابراین دانش آموزان و دانشجویان برای درک مفاهیم علمی و  ریاضیدانان حرفه ای و مهندسین برای کارهای تحقیقی و کاربردی می توانند از آن استفاده کنند.

  لازم به ذکر است که این نرم افزار به وسیله گروه تحقیقاتی دانشگاههای "واترلو" و "درکسل" و نیز موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس در زوریخ در دهه ۱۹۸۰ میلادی توسعه یافت و هم اکنون نسخه ۱۰ آن تحت نام MAPLE 10 در بازار موجود می باشد.

  در این چند درس به طور خلاصه به مهمترین دستورات میپل اشاره خواهیم کرد. برای آشنایی تخصصی تر ، باید به راهنمایی خود نرم افزار مراجعه کرد.

  در تهیه این دروس از دو کتاب MAPLE V  ترجمه آقایان دکتر نیکوکار و دکتر حسینی و کاربرد MAPLE برای علوم و مهندسی تالیف آقایان رمضانی و رفسنجانی صادقی استفاده شده است.

   

  دانلود MAPLE 7

  کاربران عزیز وبلاگ، اگر به اینترنت پرسرعت دسترسی دارید، می توانید نرم افزار میپل 7 را از لینک زیر با حجم حدوداً 32MB دانلود کنید. رمز عبور (password) برای دانلود آن عبارت mofidy.blogfa.com می باشد. بعد از دانلود، آنرا از حالت zip خارج و سپس آنرا با استفاده از عددی که در فایل CDKey مشاهده می فرمایید، نصب کنید.

  لینک دانلود MAPLE 7

  برای دانلود کلیک کنید.

  نسخه کامل آموزش میپل را برای دانلود قرار می دهم (نسخه pdf)

  آموزش نرم افزار ریاضی میپل نسخه pdf

  [ دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ 22:9 ] [ رضا سامي ] [ ]

  کلاسهای تقویتی و تست ریاضی برای تمام رشته ها از اواسط تیر ماه در محل آموزشگاه بر گزار می گردد جهت کنکور ۸۸

  [ پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ 22:29 ] [ رضا سامي ] [ ]

  سایت نوین کنکور رو امروز معرفی میکنم که شامل نمونه سوال امتحان دروس مختلف دبیرستان و تست کنکور و نکات درسی و ... هست.

  در آدرس http://www.novinkonkoor.com/LearningFiles.aspx می تونید نمونه سوالات امتحانی دروس سال سوم رو دانلود کنید.

  در آینده و به تفکیک لینک(پیوند) سوالات ریاضی رو در وبلاگ قرار میدم

  [ پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ 22:10 ] [ رضا سامي ] [ ]
   
  سلام  موسم امتحانات خردادماه نزدیک است و چون دانش آموزان زیادی در خواست لینکها و نمونه سوالات دروس ریاضی  را  داشتند لینک های زیررا قرار دادم امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد. نظر فراموش نشه.
  سوال و جواب امتحان نهایی درس حسابان (دانش آموزان و داوطلبان آزاد خارج از کشور) دی ماه ۱۳۸۶ رو از نشانی زیر دانلود کنید:

  لینک ۱: دانلود سوال و جواب امتحان نهایی حسابان-خارج از کشور-دی86

  لینک ۲: دانلود سوال و جواب امتحان نهایی حسابان-خارج از کشور-دی86

  برای دیدن سوال و جواب بر روی http://riaziaat.blogfa.com/post-69.aspx کلیک کنید.


  سوال و جواب امتحان هماهنگ کشوری درس ریاضیات گسسته دوره پیش دانشگاهی که در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۸۶ برگزار شده رو از پیوندهای زیر دانلود کنید.

  سوال و جواب امتحان هماهنگ ریاضی گسسته - دی 1386 نوبت صبح

  سوال و جواب امتحان هماهنگ ریاضی گسسته - دی 1386 نوبت عصر

  برای مشاهده سوال و جواب ها ادامه مطلب رو ببینید.
  ادامه مطلب
   
  برای دانلود سوال و جواب امتحانات نهایی شهریور ۱۳۸۶ در ادامه مطلب بر روی درس مورد نظر کلیک کنید تا سوالات و پاسخ ها رو مشاهده کنید.سوالات مربوط به تمام رشته های تحصیلی در رشته های نظری (ریاضی فیزیک - تجربی - علوم انسانی و معارف اسلامی ) در جدول قرار دارد.

  منبع: سایت کارشناسی سنجش و ارزشیابی تحصیلی آ-پ اصفهان

  با توجه به اینکه ظاهرا امکان دانلود سوالات و پاسخ های امتحانات نهایی خرداد ۱۳۸۶ از سایت رشد با مشکل مواجه شده ، در ادامه مطلب می تونید برای دریافت سوال و جواب امتحان نهایی خرداد ۸۶ اقدام کنید.

   
  سازمان سنجش در صفحه زیر سوال و کلید اولیه آزمون سراسری ۸۶ رو قرار داد.

  سوالات و کليد اوليه آزمون سراسري سال1386

  سوالات و پاسخ گروه ریاضی هم در صفحات زیر قرار دارد.

  سئوالات گروه آزمايشي رياضي و فني سال 1386

  کليد سئوالات گروه آزمايشي رياضي و فني سال 1386 - ( پاسخنامه دفترچه سوالات عمومي ):::::::(پاسخنامه دفترچه سوالات اختصاصي )

  منبع: سازمان سنجش آموزش کشور

  سایت رشد مانند سال گذشته بعد از ظهر هر روز سوال و جواب امتحان نهایی اون روز رو در آدرس زیر قرار میده:
  سؤال و پاسخ امتحانات نهايي سال 1386

  البته برای اینکه به سوالات روزهای قبل دسترسی داشته باشید از لینک زیر استفاده کنید:
  آرشيو امتحانات نهايي سال سوم متوسطه - خرداد 86

  منبع: شبکه رشد


  سوال ریاضی اول دبیرستان مدارس خارج از کشور - خرداد ۸۵ - رو از آدرس های زیر دانلود کنید.

  فایل pdf و حدود ۷۰ کیلو بایت حجمش هست.

  لینک۱:   http://riaziaat.persiangig.com/Riazi1/Riazi1-3-85.pdf 

  لینک۲:  http://www.sharemation.com/riazi/Riazi1/Riazi1-3-85.pdf

  برای مشاهده سوال بصورت عکس هم ادامه مطلب رو ببینید.


  ادامه مطلب

  سوال امتحان ریاضی سال دوم دبیرستان - خرداد 1385 - مدارس خارج از کشور رو از آدرس های زیر دانلود کنید.
  فایل سوال پی-دی-اف هست و حدود ۸۰ کیلو بایت حجم داره.

  لینک ۱ : http://riaziaat.persiangig.com/Riazi2/Riazi2-3-85.pdf

  لینک ۲ : http://www.sharemation.com/riazi/Riazi2/Riazi2-3-85.pdf

  در صورتی که می خواهید سوال رو به صورت یک عکس مشاهده کنید بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


  ادامه مطلب

   

  كارشناسي سنجش و ارزشيابي تحصيلي متوسطه و پيش‌دانشگاهي سازمان آموزش و پرورش استان اصفهان سوال و جواب امتحانات نهایی دی ماه ۸۵ رو در سایت خودش قرار داده که می تونید ملاحظه کنید.

  بزودی سوالات مربوط به دروس ریاضی رو بصورت دسته بندی شده در وبلاگ قرار میدم.

  در حال حاضر در ادامه مطلب جدول کامل سوالات رو از سایت آ-پ اصفهان قرار دادم.


  ادامه مطلب

   

  سوال و جواب امتحان حسابان ( سال سوم ریاضی ) شهر تهران در خرداد ۸۲ رو از لینک زیر دانلود کنید.
  یک فایل فشرده شده با حجم ۴۳۵ کیلوبایت که شامل دو صفحه سوال و سه صفحه جواب هست.

  http://www.sharemation.com/riazi/Hesaban/Hesaban3-82.zip

  هم چنین می تونید سوال ها رو در ادامه مطلب ببینید و اگر مایل بودید فقط جوابها رو دانلود کنید.


  ادامه مطلب

  نمونه سوال امتحان ریاضی سال اول دبیرستان ( نیمسال اول) رو در ادامه مطلب مشاهده کنید
  ادامه مطلب

  سوال و جواب رو در ادامه مطلب مشاهده کنید .

  فایل سوال و جواب رو با حجم ۵۳۰ کیلو بایت از لینک زیر دانلود کنید

  لینک۱) سوال و جواب امتحان نهایی حسابان - دی 1381

  لینک۲) http://www.mediamax.com/riaziaat/Hosted/Hesaban/Hesaban=10-81.zip


  ادامه مطلب

  سوال و جواب امتحان جبرو احتمال سوم ریاضی (شهریور ۸۵) را در سایت آموزش و پرورش اصفهان به نشانی زیر ملاحظه کنید:

  سوال و جواب امتحان نهایی درس جبرو احتمال - شهریور ۸۵ - سال سوم ریاضی

  هم چنین سوال و جواب رو در یک فایل فشرده شده که شامل ۵ صفحه سوال و جواب هست با حجم ۱۲۳ کیلوبایت از اینجا دانلود کنید:

  لینک۱)  فایل سوال و جواب امتحان نهایی درس جبرو احتمال - شهریور ۸۵ - سال سوم رشته ریاضی

  لینک۲) http://www.mediamax.com/riaziaat/Hosted/Jabr/jabr6-85.zip

   


  كارشناسي سنجش و ارزشيابي تحصيلي متوسطه و پيش‌دانشگاهي سازمان آموزش و پرورش استان اصفهان سوال و جواب امتحانات نهایی شهریور ۸۵ رو در سایت خودش قرار داده که می تونید ملاحظه کنید.
  چون میخوام دسته بندی موضوعی بصورت مناسبی باشه لینک سوال و جواب امتحان نهایی حسابان شهریور ۸۵ سال سوم رشته ریاضی فیزیک رو اینجا می نویسم:

  رو ی لینک زیر کلیک کنید و صبر کنید تا صفحه کاملا بارگذاری بشه(دانلود بشه) سپس هر کدوم از صفحه ها رو در کامپیوترتون ذخیره کنید. ۲ صفحه سوال و ۴ صفحه پاسخنامه هست.

   سوال و جواب امتحان نهایی درس حسابان - شهریور ۸۵ - سال سوم رشته ریاضی

  هم چنین سوال و جواب رو در یک فایل فشرده شده که شامل ۶ صفحه سوال و جواب هست با حجم ۲۲۰ کیلوبایت از اینجا دانلود کنید:

  لینک۱)  فایل سوال و جواب امتحان نهایی درس حسابان - شهریور ۸۵ - سال سوم رشته ریاضی

  لینک۲)  فایل سوال و جواب امتحان نهایی درس حسابان - شهریور ۸۵ - سال سوم رشته ریاضی

  در صورت مشاهده کارنکردن لینکها حتما در بخش نظرات بنویسید.

  موفق باشید

   
   
   
   
  [ پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ 22:7 ] [ رضا سامي ] [ ]
  .: Weblog Themes By SibTheme :.

  درباره وبلاگ

  هيچ دانشي را نمي توان واقعي دانست مگر اينكه به صورت رياضي نوشته شود. (داوينچي)
  =====================

  امکانات وب